Børn, Kultur og Fritidsudvalget og Skoleudvalget skal på studietur til London den 8.-10. marts 2020. Studieturen er i henhold til aftalen om "Politisk lederskab" godkendt af Byrådet den 30. september 2019.
Med aftalen om "Politisk lederskab" har Byrådet betonet vigtigheden i at hente ny inspiration og om "at engagere sig lidt mere i uddannelse, studieture og besøg andre steder for at hente faglig og politisk inspiration". Samtidig præciseres det, at studieture skal understøtte Byrådets og/eller udvalgets tværgående strategier og politiske mål.
Formålet med udvalgenes studietur til London er i tråd hermed at blive inspireret til, hvordan vi på hele børn- og ungeområdet kan arbejde videre med visionen "Fra Middelfartbarn til Verdensborger"; nærmere bestemt med det strategiske pejlemærke "En verdensborger fra Middelfart" og med det 21. århundredes kompetencer. Et pejlemærke der således rummer et ønske om at styrke børn og unges kritiske tænkning, kreativitet, kommunikation, samarbejde, medborgerskab og en række personlige karaktertræk såsom vedholdenhed og nysgerrighed.
Arbejdet med teknologiforståelse, computational thinking, og digital dannelse er i visionen skrevet frem som et af de indsatsområder, der skal bidrage til at fremme dette kompetencesæt hos børn og unge. Det er samtidig et indsatsområde, som både dagtilbud og skoler i Middelfart Kommune allerede arbejder med - fx via Erasmus-projekter og partnerskabet med Fablab@School.
Udvalgene præsenteres på mødet for følgende:
- Perspektiver på, hvorfor teknologiforståelse og digital dannelse er en vigtig del af børn og unges "rygsæk".
- Status på Middelfart Kommunes dagtilbud og skolers arbejde med teknologiforståelse og digital dannelse, herunder til hvordan partnerskabet med Fablab@School.dk skal styrke både dette indsatsområde og det strategiske pejlemærke "bevægelse"; og dermed også ambitionen om at styrke de professionelle læringsfællesskaber i vores organisation og vores evne til at nytænke og eksperimentere i hverdagen med børn og unge.
- Programmet i London - og derved indblik i, hvordan studieturen forventes at inspirere til vores videre arbejde med visionen.
- Forslag til, hvordan vi kan hjælpe hinanden i London med at få mest mulig dialog og videndeling på vores møder - på trods af evt. sprogbarrierer.