Dette site bruger cookies. Hvis du forsætter på sitet, så accepterer du dette. Hvis du ikke ønsker at acceptere cookies så tryk på følgende link. Accepter ikke cookies

Middelfart Kommune Logo
Nytorv ved aftentide

Bedst på Fyn i Dansk Byggeris analyse: - Vi stræber efter top 10 på landsplan

Middelfart Kommune er i år blevet rangeret som nr 22 i Dansk Byggeris analyse af erhvervsvenlighed. Selvom kommunen ligger nummer et på Fyn, ser kommunaldirektør Steen Vinderslev gerne en bedre placering i 2018

Fænøsund

Middelfart Kommune er den kommune på Fyn, der klarer sig bedst i Dansk Byggeris årlige måling af kommunernes erhvervsvenlighed. Selvom en rangering som nummer 22 er den anden højeste placering, kommunen har opnået i målingen, så er den unægtelig lavere end fjerdepladsen i 2016.

- Vi siger det samme, når vi bliver nummer 22, som vi gjorde, da vi sidste år blev nummer 4. Middelfart Kommune skal ligge i den bedste fjerdedel, og det gør vi. Men det er da ingen hemmelighed, at det er sjovere at blive rangeret som nummer 4, end det er at blive nummer 22 – og vi stræber da også efter at ligge i top ti på landsplan, konstaterer kommunaldirektør Steen Vinderslev.

Når en analyse som den fra Dansk Byggeri lander på de kommunale skriveborde, bliver der kigget bag om tallene. Middelfart Kommune har nemlig et dedikeret mål om erhvervsvenlighed, og derfor arbejdes der hele tiden på at gøre tingene bedre.

- Når vi kigger på tallene i år, så bekræfter de os bl.a. i to vigtige dagsordner. Den ene er, at vi skal arbejde benhårdt med øget bosætning. Det har vi brug for som kommune og fællesskab – og det har virksomhederne brug for, så de fortsat har adgang til kvalificeret arbejdskraft. Den anden handler om, at vi skal være bedre til at kommunikere det, vi gør – på flere områder. F.eks. på skoleområdet, hvor medarbejderne på de enkelte skoler gør et fantastisk godt stykke arbejde. Her skal vi hjælpe hinanden med at fortælle de gode historier. Ikke alene er trivslen på skolerne høj, og afgangseleverne får de højeste karakterer på Fyn, men vi har også allerede et rigtig godt samarbejde med en række lokale virksomheder. Det gavner vores elever, samtidig med at virksomhederne får gjort opmærksom på karrieremulighederne inden for deres fag, konstaterer Steen Vinderslev.

Partnerskabsaftale skal åbne unges øjne for erhvervsuddannelserne
I årets analyse fra Dansk Byggeri er der kommet to nye parametre i hovedgruppen om uddannelse og arbejdsmarked. Den første handler om en politik for erhvervspraktik, den anden om virksomheds- og skolesamarbejdet.

Her oplever skolechef Grete Berggren, at det lokale erhvervsliv generelt er meget åbne:

- Vi har ikke en decideret politik for erhvervspraktik i Middelfart Kommune. Det kan vi se, vi bliver ”straffet” lidt for i analysen. Politik eller ej så ser vi stor værdi i, at vores elever kommer ud og snuser til det arbejdsmarked, de senere skal være en del af, og derfor prioriteres erhvervspraktikken højt på de enkelte skoler, fortæller Grete Berggren.

Men i dagens folkeskole er erhvervspraktik ikke den eneste mulighed for at komme ud af klasselokalerne og ud i virkeligheden. Efter skolereformen er begrebet ”åben skole” blevet introduceret. Det handler kort fortalt om at lave samarbejder om undervisning med f.eks. virksomheder og foreninger.

- Her er vi godt med, hvis man ser på antallet af forløb. Men dykker vi ned og nærstuderer, så kan vi bestemt styrke båndene til virksomheder i blandt andet bygge- og anlægsbranchen. Derfor er vi i skoleafdelingen rigtig glade for den partnerskabsaftale, som vi lige har underskrevet sammen med Dansk Byggeri, EUC Lillebælt, Syddansk Erhvervsskole og 3F Bygningsarbejderne Fyn. Partnerskabsaftalen, der er den første på Fyn, skal være med til at skaffe praktikpladser og øge fokus på erhvervsuddannelserne. Så nu skal vi sammen udfordre vores unge i deres valg af ungdomsuddannelse. Det, forventer jeg, vil føre til endnu flere gode forløb, som vil komme både virksomheder og elever til gavn, siger Grete Berggren.

Nationalt er det et mål, at i 2020 skal 25 procent af en ungdomsårgang vælge en erhvervsuddannelse. I 2025 er målet 30 procent. Her er status i Middelfart Kommune lige nu 26,4 procent.

06.juli 2017