Dette site bruger cookies. Hvis du forsætter på sitet, så accepterer du dette. Hvis du ikke ønsker at acceptere cookies så tryk på følgende link. Accepter ikke cookies

Middelfart Kommune Logo
Ny Lillebæltsbro med Middelfart i baggrunden

Sundhedspleje i daginstitutioner

Glade børnSundhedsplejen yder råd og vejledning til personale i daginstitutioner og dagpleje.

Bistanden omfatter:

1) Generel rådgivning om børns og unges sundhed og trivsel.
2) Vejledning om og tilsyn med sundhedsforhold på institutionen, herunder oplysning om hygiejne.

Se her hvilken sundhedsplejerske, der er tilknyttet kommunens daginstitioner:

Sundhedsplejersker    Daginstitution  Mobilnr. 

Louise Aaby Ulriksen
louise.ulriksen@middelfart.dk

Chili  60205243 

Malene Karstensen
malene.karstensen@middelfart.dk

Bulderby, Kastanieborgen 27649340

Helle Budde
helle.budde@middelfart.dk

Solsikken, Naturhaven 27785904 

Inge-Lise Sejersbøl
inge-lise.sejersbol@middelfart.dk

Båring Børnehus, Mariehønen 2764 9330

Pernilla Skov
pernilla.skov@middelfart.dk    

Børnehuset Egetræet, Ejby privat børnehave, Gelsted børnehus 2764 9356

Pernille Toft
pernille.toft@middelfart.dk

Børnehuset i Nørre Aaby, Nørre Aaby Realskoles Vugge og Børnehave 3032 7432 

Lone Holm
Lone.holm@middelfart.dk

Nysgerrium 2677 0658
Maria Rahbek Nordborg
maria.rahbeknordborg@middelfart.dk
Regnbuen, Nøddeskallen, Brenderup børnehus 2752 5369
Birgitte Høy Jepsen
birgitte.hoyjepsen@middelfart.dk
Stribonitten 2764 9352
Tina Norup
tina.norup@middelfart.dk
Mariehønen, Kompasset 2764 9330

 

Skal dit barn have medicin i sin daginstitution se pjece om medicingivning (åbner i nyt vindue)

Sidst opdateret af Karen Suhr
21. september 2020