Middelfart Kommune Logo

Projekt SIDESPORET ved banen i Nørre Aaby

 

Middelfart Kommune er blandt vinderne i konkurrencen "En God Omvej" og har fået knap 1,5 millioner kroner i støtte til en helt ny indretning af den tidligere skaterplads ved banen overfor stationen i Nørre Aaby. Den nye plads kommer til at hedde SIDESPORET. 

 

 indvidelse af sidesporet

Læs mere om EN GOD OMVEJ på www.engodomvej.dk




Sidst opdateret af Jette Bruhn
20. april 2012

Fakta: en god omvej

Sidesporet er et af flere vinderprojekter i konkurrencen EN GOD OMVEJ, som er udviklet af Realdania og Lokale- og Anlægsfonden i samarbejde med KL og Sund By Netværk.
EN GOD OMVEJ sætter fokus på, hvordan den fysiske ramme kan skabe bedre vilkår for det aktive og sunde hverdagsliv med fokus på bevægelse i det fri, lige der hvor man bor eller færdes i det daglige.
I alt 59 af landets kommuner har deltaget i et udviklingsforløb, der med støtte fra Realdania og Lokale- og Anlægsfonden har haft fokus på at udvikle kreative, fysiske tiltag, som kan invitere byens borgere til leg og bevægelse, realiseres for relativt få anlægskroner og samtidig fungere som inspiration for den mere langsigtede og strategiske planlægning i forhold til at skabe gode rammer for sunde og aktive boligområder, kvarterer og byer.
Ni vinderprojekter er valgt i kommunerne Fredericia, Gladsaxe, Kolding, Middelfart, Odsherred, Ringkøbing, Roskilde, Solrød og Sønderborg, hvor man nu er i gang med at føre visionerne ud i livet.Læs mere om EN GOD OMVEJ på www.engodomvej.dk