Middelfart Kommune Logo

Referat 29. maj 2007

ORDINÆRT MØDE
Mødelokale Byrådssalen
Middelfart Rådhus


Fraværende:  Søren Folkersen, Morten Weiss-Petersen, Jørgen Havndrup,
Jørgen Pedersen deltog ikke i behandlingen af punkterne 12, 16, 17, 18 og 18

ÅBNE SAGER TIL BEHANDLING

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                          Dato: 29. maj 2007 Init.: Per R

Punkt nummer: 10
Høring vedrørende forslag til kommissorium for beskæftigelses og arbejdsmarkedspolitik
J.nr.:00.01.00P22, Sagsnr.: 200702243

Præsentation:
Middelfart Kommune skal udarbejde en beskæftigelses og arbejdsmarkedspolitik, der har det formål at afspejle Middelfart Kommunes visioner og danne grundlag for Middelfartplanen.

Forvaltningen foreslår:
• at Det Lokale Beskæftigelsesråd drøfter forslaget til kommissorium
• at konklusionen på drøftelsen afgives som høringssvar

Sagsbeskrivelse:
På baggrund af drøftelser i beskæftigelses og arbejdsmarkedsudvalg samt temadrøftelse på by-rådsseminar har centralforvaltningen udarbejdet et forslag til kommissorium, der indeholder en beskrivelse af Middelfart Kommunes visioner, særlige fokusområder, rammer og afgrænsninger, interessenter, forventet tidsplan og politikgruppe.

Forud for endelig for endelig godkendelse i byrådet er forslaget til kommissorium sendt til hø-ring.

Af særlige fokusområder kan nævnes:
- det arbejdsmarkedspolitiske fokus, der omhandler en gunstig erhvervsudvikling for at skabe
vækst og arbejdspladser i Middelfart kommune.
- det beskæftigelsespolitiske fokus, hvor en aktiv indsats i forhold til at bringe ledige borgere i arbejde er omdrejningspunktet, herunder indvandrekvinder, unge mellem 18 – 25 år og sygedagpenge-modtagere.

For at imødekomme virksomhedernes efterspørgsel på arbejdskraft og de forskellige indsatsom-råder, bør der være fokus på forebyggelse bl.a. via, uddannelse, opkvalificering, efteruddannel-se og virksomhedernes arbejdsmiljø. Forebyggelse skal skabes gennem dialog og netværk med lokale netværk, de omkringliggende kommuner og regionen for at opnå en synergieffekt.
Det femte og sidste punkt fokuserer på en vidensbaseret indsats. Alle de tiltag, der iværksæt-tes, skal munde ud i benchmarking og best practice for at sikre, at de mange erfaringer, der op-samles, anvendes fremadrettet og derigennem er med til at af fremme udvikling og synliggøre Middelfart kommune.
Processen omkring udarbejdelsen af beskæftigelses- og arbejdsmarkedspolitikken indebærer bl.a. interview med fokusgrupper og interessemøder samt en konference, der skal være med til at idéudvikle og skabe samspil mellem interessenter. Det er en proces, der strækker sig fra pri-mo maj 2007 til og med primo marts 2008.

Økonomi:
Ingen.

Forvaltningens bemærkninger:
Ingen.

Forslag til kommissorium for beskæftigelses og arbejdsmarkedspolitik

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesudvalg

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 10)
Orientering taget til efterretning.
Del Lokale Beskæftigelsesråd ser frem til at blive inddraget i den kommende proces vedrørende formulering af beskæftigelses og arbejdsmarkedspolitikken.

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                                   Dato: 29. maj 2007  Init.: Per R

Punkt nummer: 11
Beskæftigelses- og arbejdsmarkedets svar vedrørende Det Lokale Beskæftigelsesråds plan for fremme af særlige virksomhedsrettede initiativer i 2007
J.nr.:15.00.00P16, Sagsnr.: 200701411

Præsentation:
I henhold til §47 i lov om ansvaret for og styringen af den aktive beskæftigelses-indsats afsættes der årligt et beløb til de lokale beskæftigelsesråd til fremme af særlige virksomhedsrettede initia-tiver.

Forvaltningen foreslår:
• At beskæftigelses og arbejdsmarkedsudvalgets godkendelse af planen tages til efterretning.

Sagsbeskrivelse:
Det lokale beskæftigelsesråd godkendte på mødet den 27 februar plan for fremme af særlige virksomhedsrettede initiativer i 2007. Endvidere blev planen sendt i høring hos Beskæftigelses- og Arbejdsmarkeds-udvalget, da der skal være enighed mellem parterne om, at planen er  in-denfor de overordnede rammer i beskæftigelsesplanen.

Beskæftigelses og arbejdsmarkedsudvalget behandlede sagen på mødet den 19. marts, hvor pla-nen blev godkendt

Økonomi:
For Det Lokale Beskæftigelsesråd i Middelfart Kommune er der i 2007 afsat et beløb på 1.192.060 kroner

Forvaltningens bemærkninger:
Ingen.

Bilag:
Ingen.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd.

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 11)
Taget til efterretning 

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup


 Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                                   Dato: 29. maj 2007 Init.: PR

Punkt nummer: 12
Evaluering af jobklubbens resultater samt behandling af ansøgning om driftsmidler til Jobklubben under Projekt Fælles Indsats
J.nr.:15.00.00Ø40, Sagsnr.: 200701419

Præsentation:
TIB Fyn, Metal Lillebælt og 3F Vestfyn søger om kr. 325.873,- til gennemførelse af aktiviteterne i Jobklubben under Projekt Fælles Indsats.

Forvaltningen foreslår:
• at Det Lokale Beskæftigelsesråd tager evalueringsresultaterne fra jobklubben til efterretning
• at Det Lokale Beskæftigelsesråd beslutter om den  resterende del af ansøgningen skal bevil-liges.
• at det Lokale Beskæftigelsesråd begrunder beslutningen

Sagsbeskrivelse:
På mødet den 27. februar besluttede rådet at bevillige 180.000 kroner til jobklubben
Endvidere blev det besluttet at Invitere repræsentanter fra jobklubben til at fremlægge evalue-ringsresultaterne på mødet den 29. maj. Under forudsætning af tilfredsstillende evalueringsre-sultater besluttede rådet efterfølgende at tage stilling til bevilling af den resterende del af an-søgningen.

TIB Fyn, Metal Lillebælt og 3F Vestfyn søger om kr. 325.873,- til forlængelse af aktiviteterne i Jobklubben under Projekt Fælles Indsats. Beløbet vedrører perioden 1. april – 31. december 2007. Det ansøgte beløb fordeler sig med kr. 105.900,- til aktiviteter, kr. 97.500,- til coaching-samtaler og kr. 122.473,- til projektkoordination og transport. Jobklubben er åben 1 gang ugentligt af 3 timer.

Ansøger begrunder beløbet til coaching med, at flere ledige udover evt. fysiske begrænsninger har personlige barrierer i forhold til at vende tilbage til arbejdsmarkedet. De ledige har således brug for mere tid til at få ryddet deres personlige barriere af vejen. På den baggrund vurderes det at være væsentligt for den enkelte deltagers tilbagevenden til det ordinære arbejdsmarked og dermed også Jobklubbens succes at få mulighed for individuelle samtaler med en person, som har kendskab til målgruppens problemer og barrierer. Coachingsamtalerne vil blive imple-menteret i Jobklubbens tilbud fra primo januar. Fra 1. marts skal Jobklubben selv afholde om-kostningerne til coaching-samtalerne. Coachingsamtalerne ligger uden for Jobklubbens åbnings-tid.

Ansøger begrunder endvidere beløbet til projektkoordination med, at der sker en reduktion i an-tallet af personer samt ændringer i den personkreds, der i dag er tilknyttet driften af Jobklub-ben. Hvis der ikke findes en ny løsning, vil der være færre til at tages sig af den praktiske gen-nemførelse af Jobklubben, dens aktiviteter og dens deltagere samtidig med, at de 3 faglige or-ganisationer vil have nok at gøre med at omstille sig til nye ressourcekrævende opgaver og rol-ler. Ansøger ønsker derfor at ansætte en jobklubkoordinator på timebasis. Jobklubkoordinatoren skal deltage i halvdelen af de ugentlige jobklubmøder og være ansvarlig for at planlægge og ko-ordinere de ugentlige aktiviteter i Jobklubben. Den jobklubansvarlige skal også deltage i ar-bejdsgruppe- og netværksmøder, da sammenhængen til de andre aktiviteter under Projekt Fæl-les indsats er væsentligt for Jobklubbens succes. Jobkoordinatoren står for driften af jobklubben fra 1. marts 2007.

Økonomi:
Det Lokale Beskæftigelsesråd anmodes om i alt kr. 325.873,-, hvoraf kr. 180.000,- blev bevilli-get på mødet den 27. februar

Forvaltningens bemærkninger:
Det Lokale Beskæftigelsesråd bevilgede på møde i maj 2006 kr. 120.000,- til Jobklubben under Projekt Fælles indsats. Bevillingsforudsætningerne var:
• At projektet gennemføres i overensstemmelse med indholdet af bevillingsskrivelsen.
• At ansøger senest skal rapportere konkret om indsats og resultater ultimo 2006.
• At der på baggrund af rapporteringen tages stilling til eventuel støtte i 2007, idet rådet er positiv i det omfang resultaterne lever op til det programsatte.

Den forventede effekt af Jobklubben i 2006 var 75 pct. skulle være påbegyndt ordinært eller støttet beskæftigelse. Et foreløbigt statusnotat fra ansøger for Jobklubben pr. 31. oktober 2006 viser, at 37 pct. var kommet i ordinær beskæftigelse og 5 pct. var kommet i løntilskud, svaren-de til en samlet effekt på 42 pct.

Bilag:
Ansøgning af 2. februar 2007.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt.12)
Der meddeles afslag på den resterende del af bevillingen.
Rådet imødeser en redegørelse over deltagerflow, samt forbrug af coach samtaler m.v.
Eventuelle forslag til nye initiativer i jobklubben vil blive behandlet på baggrumd af en ny ansøgning.
Jette Ørum deltog ikke i behandllingen af punktet på grund af inhabilitet.

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
Jørgen Pedersen
 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                           Dato: 29. maj 2007 Init.: Per R

Punkt nummer: 13
Ansøgning om midler til projektansættelse af medarbejder hos Green Network
J.nr.:15.00.00Ø40, Sagsnr.: 200701420

Præsentation:
Green Network har fremsendt ansøgning til de lokale beskæftigelsesråd i Green Networks områ-de om midler til projektansættelse af en medarbejder.

Forvaltningen foreslår:
• At det Lokale Beskæftigelsesråd beslutter om der skal bevilliges midler til projektansættelse af en medarbejder i Green Network
• At Det Lokale beskæftigelsesråd begrunder beslutningen.

Sagsbeskrivelse:
På grund af en misforståelse mellem forvaltningen og sekretariatet i Green Network blev et ud-kast til den vedhæftede ansøgning fejlagtigt sat på dagsordnen til mødet i rådet den 27. febru-ar. Efter aftale med sekretariatet i Green Network fremlægges den endelige ansøgning til be-handling i rådet
Der søges om midler til dækning af lønudgifter til en projektansat medarbejder i Green Network i et år. Der skal arbejdes med kursusafvikling samt laves projektforberedende arbejde og hjem-søges midler.

Green Network beskriver følgende temaer:
1. Forberedelse af mentorprojekt
2. Social redegørelsesindsats
3. Videreførelse af sygefraværsprojekt
4. sundhedsfremme

Økonomi:
Den samlede udgift til løn samt kursusudgifter og lokaleudgifter udgør  481.000 kr.
Det Lokale Beskæftigelsesråd i Middelfart anmodes konkret om 1/6 80.170 kr.

Forvaltningens bemærkninger:
Middelfart Kommune er en del af Green Network samarbejdet på både miljø- og beskæftigelses-området. Udarbejdelse af sociale redegørelser er et af de områder, hvor jobcentret stiller konsu-lentbistand til rådighed for virksomhederne.
Sekretariatet i Green Network har efterfølgende meddelt at De Lokale beskæftigelsesråd i Frede-ricia, Vejle og Kolding har besluttet at bevillige midler på baggrund af ansøgningen

Bilag:
Ansøgning fra Green Network.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd.

Beslutning:
Det lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 13)
Der meddeles afslag på ansøgningen, Begrundelsen for afslaget er, at rådet selv finansierer en udviklingskonsulent i en tre årig periode, som ud fra en lokal forankring skal arbejde med at udvikle initiativer, der fremmer rummekigheden på arbejdsmarkedet, herunder fundraising m.v.

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                                       Dato: 29. maj  2007 Init.: Per R

Punkt nummer: 14
Udmelding af beskæftigelsespolitiske indsatsområder og mål for 2008
J.nr.:15.20.00, Sagsnr.: 200702399

Præsentation:
Beskæftigelsesministeren har udmeldt beskæftigelsespolitiske indsatsområder og mål for 2008

Forvaltningen foreslår:
• at ministerens udmelding tages til efterretning

Sagsbeskrivelse:
I den fremsendte udmeldingsskrivelse fremhæver ministeren, at den største udfordring for job-centrene i 2008 bliver at sikre, at arbejdskraftudbudet er så stort som muligt.

For at sikre kontinuiteten og fokus i jobcentrenes indsats har ministeren valgt at bibeholde de tre indsatsområder for 2007.

1. Indsatsområde:
styrket indsats for at virksomhederne får den arbejdskraft, de har behov for.
Mål:
Jobcentrene skal sikre at antallet af ledige med mere end tre måneders sammenhængende ledighed bliver nedbragt.

2. Indsatsområde:
styrket indsats for at give kontant- og starthjælpsmodtagere en ny chance.
Mål:
Jobcentrene skal have særlig fokus på indsatsen for de kontant- og starthjælpsmodtagere, der har gået passive i mindst et år, og de mål der er for indsatsen i forbindelse med ”En ny chance til alle.”

3. Indsatsområde:
Styrket indsats for at få unge kontanthjælps-, starthjælps-, introduktionsydelses- og dagpengemodtagere under 30 år i arbejde eller uddannelse.
Mål:
Jobcentrene skal sikre, at antallet af unge kontanthjælps-, starthjælps-, introduktionsydel-ses- og dagpengemodtagere under 30 år bliver nedbragt i forhold til året før

Endvidere fremgår det af udmeldingen til de lokale beskæftigelsesråd:
”at de lokale beskæftigelsesråd understøtter indsatsen og formidlingsaktiviteter over for de ud-satte grupper på arbejdsmarkedet for hvem den hidtidige indsats ikke har været tilstrækkelig til at finde veje til beskæftigelse.”

Økonomi:

Forvaltningens bemærkninger:
Ministerens udmeldinger indgår i processen vedrørende udarbejdelse af beskæftigelsesplan for 2008.

Bilag:
Beskæftigelsesministerens brev om udmelding af mål 2008
Notat om beskæftigelsespolitiske indsatsområder for 2008

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd

Beslutning:
Det Lokale Beskætigelsesråd (29-05-2007 pkt. 14)
Ministerens udmelding tages til efterretning

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                        Dato: 29. maj 2007 Init.: Marianne J

Punkt nummer: 15
Ansøgning om midler til projekt for personer på ledighedsydelse målrettet lager- og ser-viceområdet.
J.nr.:15.20.05Ø39, Sagsnr.: 200702993

Præsentation:
AOF Middelfart og AMU Fyn søger om kr. 245.832,- til projekt ”Fleksjob på lager og serviceom-rådet”.

Forvaltningen foreslår:
• at Det Lokale Beskæftigelsesråd drøfter, om AOF Middelfart og AMU Fyn skal bevilges kr. 245.832,- til projektet ”Fleksjob på lager og serviceområdet”
 
Sagsbeskrivelse:
Projektet er målrettet lager- og serviceområdet, fordi der her er gode muligheder for at oprette fleksjob og tage de nødvendige hensyn. Projektet er tilrettelagt på følgende måde:

1. En almen del af en varighed på 6 uger, hvor deltagerne rustes til at komme ud på arbejds-markedet igen. Der vil blive arbejdet med:
• Arbejdsmarkedskendskab – herunder besøg på virksomheder
• Hverdagspsykologi
• Kost og ernæring
• Motion – fysisk træning
• Vejledning
• IT og jobsøgning

2. En faglig del, der normalt har en varighed på 3 uger, men som vil blive afviklet over 6 uger ud fra overvejelser om, at det kan være svært for personer på ledighedsydelse at holde til 37 timers undervisning om ugen. Deltagerne vil blive opkvalificeret inden for et af to faglige områder:

Lager:
- EDB-lagerstyring med stregkoder og håndterminaler
- Kundebetjening, lager
- Lagerstyring
- Logistik og samarbejde

Service (køkken/kantine mm.):
- Almen fødevarehygiejne (obligatorisk certifikat)
- Anretning og servering
- Kundeservice
- Rengøringshygiejne
- Introduktion til førstehjælp

3. Forberedelse til praktik af en uges varighed, hvor der laves den endelige aftale med arbejds-giver om arbejdsopgaver, skånehensyn, mødetider osv.

4. Praktik af 4 ugers varighed

5. Opfølgning af en uges varighed, hvor de personer, der ikke umiddelbart kommer i fleksjob efter praktikperioden får udarbejdet en handlingsplan for sin videre jobsøgning.

Kurset søges etableret 4 steder på Fyn – i Odense, Svendborg, Nyborg og Middelfart. Den alme-ne opkvalificering sker hos AOF i de fire lokalområder. Den faglige opkvalificering sker på AMU Fyn.

Der søges midler hos de 8 Lokale Beskæftigelsesråd i de 8 kommuner på Fyn. Der vil blive visi-teret 90 personer på ledighedsydelse til projektet fra hele Fyn, heraf 9 fra Middelfart.

Forventet effekt:
Af de 90 visiterede personer på ledighedsydelse forventes 18 personer at blive udskrevet af pro-jektet, fordi de ,enten er blevet afklaret i forhold til pension bliver sygemeldte undervejs, eller ikke kan profitere af projektet.

Af de 72 tilbageværende personer forventes
• 72 at starte på den faglige opkvalificering
• 70 personer forventes at gennemføre den faglige opkvalificering
• 70 personer forventes at komme i praktik
• Det forventes at 45 personer får lavet en aftale om ansættelse i fleksjob under praktik-forløbet eller umiddelbart efter praktikforløbet
• Det forventes at 10 personer får lavet aftale om fleksjobansættelse i forbindelse med op-følgningsugen.
 
Økonomi:
Det Lokale Beskæftigelsesråd anmodes om i alt kr. 245.832,-, der dækker deltagelse for 9 per-soner på ledighedsydelse i et forløb på 18 uger.

Forvaltningens bemærkninger:
Ansøgningen indeholder intet om, hvorvidt AOF Middelfart og AMU Fyn vil gennemføre forløbet, såfremt der ikke måtte blive bevilget penge fra alle 8 Lokale Beskæftigelsesråd.

Bilag:
Ansøgning fra AOF Middelfart og AMU Fyn, budget og udkast til brochure.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 15)
Det Lokale Beskæftigelsesråd ser positivt på projektet, som giver mulighed for en faglig opkvalificering af personer, som er visiteret til felksjob.
Ansøgningen imødekommes under forudsætning af, at det faglige nivesu og den lokale forankring fastholdes, hvis ikke alle LBR på Fyn imødekommer ansøgningen.
Hvis dette ikke er muligt imødeses en ny reduceret ansøgning.
Anne Poulsen deltog ikke i punktet på grund af inhabilitet.

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss- Petersen
Jørgen Havndrup

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                        Dato: 29. maj  Init.: Marianne J

Punkt nummer: 16
Ansøgning om midler til kompetenceafklaring og opkvalificering af ledige på dagpenge
J.nr.:15.20.05Ø39, Sagsnr.: 200702984

Præsentation:
HK Odense, VUC Fyn og FYNS HF-kursus søger om kr. 186.000,- til kompetenceafklaring og op-kvalificering af ledige på dagpengemodtagere

Forvaltningen foreslår:
• at Det Lokale Beskæftigelsesråd drøfter, om HK Odense, VUC Fyn og FYNS HF-kursus skal bevilges kr. 186.000,- til kompetenceafklaring og opkvalificering af ledige på dagpenge.
 
Sagsbeskrivelse:
Formålet med kurset er at sætte den enkelte deltager i gang med en fremadrettet proces via et individuelt tilrettelagt forløb, der tager udgangspunkt i deltagerens individuelle forudsætninger og behov. Indholdet i kurset vil være:
• Afklaring af forventning og formål med kurset
• Afklaring af og kendskab til egne ressourcer - personlig profil
• Almen og faglig profil
• Personlig fremtræden
• Skriftlig og mundtlig kommunikation
• Arbejdsmarkedsforhold
• Beskæftigelsesmuligheder indenfor forskellige brancher.
• Virksomhedsbesøg/foredrag
• Hvor passer “jeg” ind - start på aktivitetsplan
• Udarbejdelse af handleplaner, herunder evt planlægning af praktik
• Målrettet jobsøgning

Baggrund:
Ledigheden er rekordlav. Der efterspørges kvalificerede medarbejdere inden for flere brancher samtidig med, at en del ledige har svært ved at finde ordinær beskæftigelse. En del af de bran-cher, hvor der efterspørges kvalificerede medarbejdere er detailhandlen. HK har medlemmer, der via kortere opkvalificering kunne finde nye beskæftigelsesmuligheder.

Målet med forløbet er:
• at deltagerne bliver kompetenceafklaret og får afdækket, hvilke brancheområder den en-kelte skal rette fokus mod.
• at deltagerne bliver konfronteret med de kompetencekrav, der kræves for at opnå og fastholde beskæftigelse på ordinær vilkår.
• at deltagerne udarbejder en personlig handleplan, der bringer dem tættere på et ordi-nært ustøttet arbejde.

Målgruppe:
En gruppe af ledige dagpengemodtagere bestående af mellem 12 og 20 deltagere. Forløbet til-rettelægges og afvikles over 6 uger med 20 skemalagte lektioner pr. uge.

Effekt:
• 1/3 kommer i ordinært ustøttet arbejde
• 1/3 opnår job med løntilskud eller et praktikforløb
• 1/3 en kombination af opkvalificering og deltidsarbejde, der på sigt vil medføre fuldtids-beskæftigelse

Økonomi:
Det Lokale Beskæftigelsesråd anmodes om i alt kr. 186.000,-

Forvaltningens bemærkninger:
Det vil være meget svært for Jobcentret at kunne finde 12-20 ledige dagpengemodtagere til at deltage i kurset. Såfremt det lokale Beskæftigelsesråd kommer frem til at det ønsker at bevilge pengene, må HK forpligtes til selv at finde deltagerne.

Bilag:
Ansøgning fra HK Odense, VUC Fyn og Fyns HF-kursus.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 16)
Det Lokale Beskæftigelsesråd meddeler afslag på ansøgningen med den begrundelse, at der allerede afvikles ligende forløb i det ordinære system.
Freddy Ørum deltog ikke i punktet på grund af inhabilitet

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
Jørgen Pedersen

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                                      Dato: 29. maj 2007 Init.: Per R

Punkt nummer: 17
Handleplan til styrkelse af indsatsen på sygedagpengeområdet
J.nr.:16.00.00P22, Sagsnr.: 200703068

Præsentation:
Beskæftigelses og arbejdsmarkedsudvalget har iværksat handleplan til styrkelse af indsatsen på sygedagpengeområdet

Forvaltningen foreslår:
• Orienteringen tages til efterretning

Sagsbeskrivelse:
Efter en længere periode med stabile positive nøgletal på sygedagpengeområdet i de 3 tidligere kommuner steg antallet af ny sygemeldte radikalt i andet halvår 2006. Denne udvikling er ikke blot kendetegnende for den nye Middelfart kommune men en tendens der også er tydelig på landsplan. Stigningen i antallet af sygedagpengemodtagere er fortsat i 1. kvartal 2007. Dette sagspres medfører samtidig, at den gennemsnitlige varighed i den enkelte sag også er stigen-de.

Beskæftigelses og arbejdsmarkedsudvalget har derfor iværksat en række initiativer som har det fælles formål at knække kurven.

Der er tale om en helhedsorienteret indsats hvor initiativerne omfatter:

- Løbende analyse af samtlige sager over 52 uger
- Udvikling af korte udredningsforløb via Revateamet
- Etablering af visitationsteam vedrørende visitation til fleksjob og førtidspension
- Udvikling af samarbejdet med de praktiserende læger
- Etablering af partnerskaber ed A. kasser
- Opnormering med 1 stilling i sygedagpengeteamet i en 2 årig periode
- Anvendelse af beskæftigelsesprojekterne til afklaringsforløb
- Løbende udvikling af tilbud i samarbejde med sundhedsafdelingen

Økonomi:
-

Forvaltningens bemærkninger:
Ingen.

Bilag:
Handleplan. Styrkelse af indsatsen på sygedagpengeområdet.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 17)
Orienteringen taget til efterretning.


Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
Jørgen Pedersen

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                                                             Dato: 29:maj  2007 Init.: Per R

Punkt nummer: 18
Ansøgning fra Middelfart Erhvervscenter og jobcentret om midler til afholdelse af to te-madage for virksomheder i kommunen
J.nr.:15.20.00G01, Sagsnr.: 200703069

Præsentation:
Middelfart Erhvervscenter og Jobcenter Middelfart ønsker at medvirke til en øget lokal fokuse-ring på nedbringelsen af sygefravær og stress. endvidere ønsker de to centre at markedsføre de muligheder, som de lokale virksomheder kan gøre brug af ved rekruttering af den nødvendige arbejdskraft.

Forvaltningen foreslår:
• at Det lokale beskæftigelsesråd beslutter om der skal bevilliges midler til temadagene
• at Det lokale Beskæftigelsesråd begrunder beslutningen.

Sagsbeskrivelse:
Det er planen at afholde to temadage i efteråret 2007, målrettet virksomheder i Middelfart Kommune.

Formålet med temadagene er, at synliggøre den positive effekt virksomheden opnår ved et mål-rettet arbejde med fokus på sygefravær, stresshåndtering, rekruttering samt fastholdelse af medarbejdere. Ved at investere i medarbejdernes velbefindende og kompetencer har virksom-hederne mulighed for at optimere brugen af ressourcer samtidig med at der tages et medansvar for medarbejdernes trivsel.

Der er udarbejdet skitser til form og indhold for de to inspirationsdage med følgende temaer:
-  Rekruttering og fastholdelse af medarbejdere
- Stresshåndtering og forebyggelse af sygefravær

Økonomi:
Der ansøges om en ramme på 76.500 kroner. Den endelige udgift vil blive opgjort efter et selv-stændigt regnskab, hvorfor ansøgningen er udtryk for et max. beløb.
Nedenstående eksempel er ved et deltagerantal på 50 personer de to dage.

Severin kursuscenter, 50 personer x 2 dage 30.500 kroner
Klargøring af materialer pakning, koordinering opfølgning mv. 5.000 kroner
Brochure og udsendelse 12.000 kroner
Annoncering 8.000kroner
Vin gave til oplægsholdere 10 stk. x 200 2.000 kroner
Diverse oplæg ved eksterne oplægsholdere 15.000 kroner
Pressemeddelelser inkl. journalistisk assistance 4.000 kroner
Udgifter i alt 76.500 kroner 

Forvaltningens bemærkninger:
Ingen.

 Bilag:
Ansøgning om midler til temadage
Rekruttering og fastholdelse af medarbejder
Stresshåndtering og forebyggelse af sygefravær.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd.

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 18)
Ansøgningen imødekommes. Begrundelsen er, at det er meget relevante temaer, der søttes på dagsordnen. Endvidere hilses det velkommen, at Erhvervscentret går sammen med jobcentret om dette initiativ.
LBR stiller udviklingskonsulenten til rådighed i forbindelse med planlægning og afvikling af temadagene

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
Jørgen Pedersen

 

Det Lokale Beskæftigelsesråd                                         Dato: 29. maj 2007 Init.: MJ

Punkt nummer: 19
Nøgletal - ledelsesinformation
J.nr.:16.00.00K07, Sagsnr.: 200701030

Præsentation:
Orientering om opgørelser over forsikrede ledige samt kommunens målgruppe.

Forvaltningen foreslår:
At orienteringen tages til efterretning.

Sagsbeskrivelse:
Forvaltningen fremsender oversigt over hhv.
• Forsikrede ledige samt
• Kommunens målgruppe.

Økonomi:
Ingen.

Forvaltningens bemærkninger:
Ingen.

Bilag:
• Jobcentret – antal sager målt pr. månedsultimo.
• Opgørelse – Helårspersoner og påbegyndte beløb.

Kompetence:
Det Lokale Beskæftigelsesråd.

Beslutning:
Det Lokale Beskæftigelsesråd (29-05-2007 pkt. 19)
Orienteringen taget til efterretning.

Fraværende:
Søren Folkersen
Morten Weiss-Petersen
Jørgen Havndrup
Jørgen Pedersen

 

 

 

 

 

Sidst opdateret af Vivi Byrnel
06. september 2010